SI-1030G végerősítő

Ez a második komplett végerősítőm amit magam építettem, bár a kapcsolási rajz az nem egészen saját, ugyanis ellestem egy kidobásra szánt keverőpultból. A keverőpult tönkrement, a javítása, drága lett volna így a jelentős alkatrészbánya vált belőle és a végfokot is kitermeltem belőle. Természetesen ez teljesen jól működött még így összekötve a számítógéppel máris eredményesen tudtam használni. Annyi baj volt, hogy az egész vezetékhalmaz meg alkatrészkupac
egy nagy alulapra szerelve be volt téve az asztal alá. Egyszóval nem volt valami esztétikus és hát egy idő után sűrűn belepte a kosz meg a por. A rádiófrekvenciás zavarokról már nem is beszélve. Így 2005 végén bele is fogtam a tervezésbe és az építésbe. Az alábbiakban ezt fogom részletesen ismertetni. A panel még alkoholos filc segítségével, kézi rajzolással készült. Nagyon durva!

A tervezés fázisa

Először a meglévő áramkör rajzát készítettem el a nyáklap alapján. Kettős tápfeszültségre van szüksége magának a végfokozatnak. +/-30V-ról működik. Nagy szerencsém volt, mivel a trafó és a hűtőborda is adott volt, így gyakorlatilag már csak dobozolni kellett volna az egészet. Ha viszont már veszek egy méretes dobozt és építek bele egy erősítőt azért nem árt egy két kiegészítőt is beépíteni. Így terveztem még bele egy hangerőszabályzót, egy hangszóróvédelmet, egy 2×12 LED-es kivezérlésmérőt és egy túlvezérlés védelmet. Ezeket egymáshoz illesztve összeállt a végleges terv papíron.

Tehát megvolt már minden kapcsolási rajz. A részegységeket, főleg amelyeket én terveztem kísérleti panelon teszteltem elsőnek és így lehetőség volt az elméleti rajzon a gyakorlati tapasztalatokra támaszkodva módosítani.

Mikor ez is megvolt jöhetett az építés és a nagy bevásárlás. A dobozon sokat gondolkodtam, de elhatároztam, hogy újat veszek. Ez 4400Ft-ba került és alumíniumból készült. És akkor még a csatlakozók a hátlapra, az előlapra a hangerőszabályzó gomb és a LED-ek a skálához. A bekapcsolást és a kikapcsolást elvileg egy digitális áramkör vezérelte volna, de ennek már nem láttam sok értelmét, így maradt az egyszerű 230V-os billenőkapcsoló. Egyszerű, jól mutat, tartós és mivel visszajelzős így külön LED nem kellett a bekapcsolás visszajelzésére.

Az építés

Az elkészült tervek megvalósítása 2005 decemberében kezdődött meg. Megterveztem a doboz belső felosztását, a dobozra a kezelőszervek, a csatlakozók és a hűtőborda elhelyezését. Majd megterveztem a NYÁK lemezek méretét, alakját hogy illeszkedjen a kialakított elrendezéshez. Ezután belefogtam a doboz kialakításába. És akkor íme néhány kép.

Mint a képen is látható a doboz eredeti színe fekete és fehér. Ezen segítettem picit, hogy komolyabb legyen lefújtam a fehér részeket is feketére. Mikor kész volt a hűtőborda helye és felkerültek a hátlapra a csatlakozók, összeállítottam a két végfok áramkörét.

Miután elfogyott a festék a belső felület az fehér maradt, de végül is ennek nincs jelentősége, mert úgysem látni. A trafó sajnos nem toroid, hanem hagyományos trafó, így a mágneses tere is elég nagy.

Ezzel kizárt volt egy előerősítő beépítése a dobozba, mivel a nagy mágneses tér következtében nagy lett volna az alapzaj, búgás. A mágneses árnyékolás körülményes és drága lett volna így ez a dolog sajnos kimaradt, de megfelelően erős vonali jellel így is ki lehet hajtani a végfokot.

A földelt fémdoboz csak elektromosan árnyékol, mágnesesen nem! Mivel nagy volt a belső mágneses zaj, így a lehető legkisebbre kellett terveznem a NYÁK lapokat. És még ekkor kézzel rajzoltam mindegyiket! Íme néhány kép a NYÁK lemezekről:

A NYÁK-okat a szokásos vaskloridos eljárással marattam, majd a forrasztás végén mikor kész volt az áramkör lakkal fújtam le több rétegben a fóliarészt hogy ne oxidálódjon el idővel a rézréteg. Az alkatrészek beforrasztásánál nem készült sajnos kép, de itt is fő szempont volt a minnél rövidebb szárral történő beforrasztás. Az IC-k esetleges meghibásodására is gondoltam. Hogy a csere kis bajjal járjon és ne kelljen szétcseszni az egész panelt a ki és beforrasztással így mindenhol IC aljzatokat használtam. Kicsivel több kiadás, max. 100Ft 3 IC esetében, de megéri alkalmazni. Nagy hasznát is vettem mert az egyik UAA180 be volt halva és másikat kellett vennem, de a csere az pikk-pakk meg is volt. Az előlap kialakításánál nem volt semmi fő szempont, csupán, hogy esztétikus legyen.

Élesztés

Mikor a fő részegységek elkészültek, beépítettem a dobozba és megcsináltam az összekábelezést. Mindenhol ahol csak lehetett NYÁK sorkapcsot használtam így egyszerűen és gyorsan ment az egész és bármikor könnyedén szétszedhető és javítható, ha meghibásodik valami. Ez már a tervezésnél is szempont volt, hogy ha meghibásodik valamely rész akkor ne az egészet kelljen szétszedni, hanem csak a hibás panelt. Az első bekapcsolásnál különösen nem izgultam, mert még csak az alap üzemelt, azaz maga a két végfok a táppal. Ekkor összeszereltem az egészet és tartottam egy 7 szünetet. Addig is építettem a skála áramkörét. Meg már hiányzott egy kis zene is. Le is szedtem a két kis ideiglenesen beállított számítógép hangszórót ,meg csináltam néhány fotót.

Építés 2. fázis

Lassan elkészült a hanerőszabályzó egység és a LED skála is. Eljött az idő, hogy ezeket is beépítsem a dobozba.
Felkerült az előlapra a hangerőszabályzó és a LED cucc is. A hangerőszabályzóról még annyit, hogy egybe van építve egy optoelektronikus hangerőszabályzóval amit a végfok kimenete vezérel, így ha kellően nagy a kimeneti jel akkor a LED-ek a kimenő jel ütemében és nagysága szerinti intenzitással megvilágítanak egy-egy LDR-t ami csökkenti a bemeneti jelet, így megakadályozható az erősítő túlvezérlése. Tehát a rendszer teljesen önszabályozó. A visszaszabályozást persze az előlapon is látni lehet. Itt is két vörös LED villog, vagy világít ha a visszaszabályozás működik és ez egyben figyelmeztető is, hogy az erősítő a maximális kivezérelhetőség határán van.

A végeredmény

Ez már a végleges úgymond hibátlanul működő felhasználható végtermék:

Vissza a kapcsolási rajzokhoz