Lágyindító toroid transzformátorokhoz
Nagy teljesítményű tápegységekben célszerű toroid transzformátort alkalmazni a jobb határfoka miatt. Bár ma már széles körben terjednek a kapcsolóüzemű tápegységek, mégis sok erősítőt vagy más nagyteljesítményű eszközt gyártanak még toroid trafóval. Ezek a transzformátorok bekapcsoláskor hirtelen nagy áramot vesznek fel az őket tápláló áramkörből, legtöbbször a 230V-os hálózatból. Ezt a hirtelen áramfelvételt igyekszik korlátozni az úgynevezett lágyindító áramkör.
Működési leírás
Az áramkör gyakorlatilag kicsi és közepes teljesítményű trafók védelmére használható, kb. 300-400VA teljesítményig. A kapcsolási rajz nem új keletű megoldás, interneten a legtöbb oldalon megtalálható. Ami azt illeti ennek a rajznak az utánépített változata kerül itt most bemutatásra. Elsőként lássuk a kapcsolási rajzot.
Az áramkör gyakorlatilag kicsi és közepes teljesítményű trafók védelmére használható, kb. 300-400VA teljesítményig. A kapcsolási rajz nem új keletű megoldás, interneten a legtöbb oldalon megtalálható. Ami azt illeti ennek a rajznak az utánépített változata kerül itt most bemutatásra. Elsőként lássuk a kapcsolási rajzot.
A megoldás nagyon egyszerű. Mivel a trafó bekapcsoláskor hatalmas áramot vesz fel addig, míg a mágneses mezők ki nem alakulnak benne, ezért ezt a hirtelen áramfelvételt valahogyan célszerű visszafogni. Káros mellékhatásaként ugyanis felhevülhet a tekercselés ami következményeként átéghet a szigetelő lakkréteg a menetek között ezzel rövidre zárva egyes menetszakaszokat, így okozva részleges vagy teljes zárlatot a tekercsben. De a hirtelen túlfogyasztás leoldhatja a biztosítószekrényben lévő automata, vagy hőbiztosítékokat is.
A túláramot tehát korlátozni kell. Erre megoldás lehet pár sorba kapcsolt nagyobb teljesítményű ellenállás. Bekapcsoláskor közvetlen ezeken az ellenállásokon folyik át az áram a tekercsekbe. Nem túl sok, de elegendő arra, hogy felépüljön a mágneses mező a tekercsben. Miután a trafó beáll a bekapcsolását követően úgy rákapcsolhatjuk biztonságosan a teljes hálózati feszültséget. Tehát lényeg a fokozatosság, azaz a tápfeszültség két lépcsőben történő rákapcsolása.
A teljes tápfeszültség a bekapcsolást követően pár másodperc múlva (1-2sec) kerül bekapcsolásra, addig csak az ellenállásokon folyik az áram. A késleltetett bekapcsolást egy egyszerű relés áramkör végzi. Táplálását közvetlenül a hálózatból megoldhatjuk egy RC szűrő segítségével. Az így kapott váltófeszültség a diódahídon keresztül egyenárammá alakul és feltölti a két pufferként működő kondenzátort. Mikor a kondenzátorok feltöltöttek a relé bekapcsol és az érintkezői átkapcsolják a transzformátor tápbemenetét a közvetlen hálózati feszültségre. Mivel az így kialakult vezető kapcsolat ellenállása kisebb lesz a soros ellenállások értékeivel, az áram ebben az ágban fog tovább folyni.
Természetesen az olvadóbiztosíték beépítése erősen javasolt, egyéb hibákból eredő túláram kivédésére. Önmagában viszont kevés, mivel a kezdeti áramlöket azonnal kiolvasztja a szálat benne.
A bemenetre közvetlenül érdemes még kapcsolni egy 250V-os vagy 300V-os PTC-t. Ez megvédi az áramkört a feszültséglöketektől, pl. vihar esetén, oly módon hogy túlfeszültség esetén hirtelen leesik az ellenállása ami zárlatot eredményez és legtöbb esetben leoldásra kényszeríti a biztosítékot ezzel megszakítva az áramkört.
A kondenzátor kapacitásának értéke állítja be a bekapcsolási késleltetést. Tehát nagyobb kapacitású kondinál később kapcsol be a relé.
Egy általam készített példány
A panelről csak annyit, hogy a tervezésnél figyelembe lett véve a trafók felépítése, így ezen panelen készített védelem a legtöbb trafóra rászerelhető.
A képen látható áramkör utánépítése megrendelhető!