Bootsplash és a GRUB rendszertöltő képeinek cseréje

Ez a cikk arról szól, hogy hogyan cseréljük le a alapértelmezett indítóképet openSUSE linuxon egyedi betöltőképre.

Rendszerünkben alapesetben egy gyári téma van telepítve, ennek neve “openSUSE” és a következő helyen található: /etc/bootsplash/themes Ebbe a mappába tudunk további témákat telepíteni. Minden téma külön mappába van rendezve. A mappák tartalmazzák, a témához szükségek konfigurációs fájlokat, valamint az indítóképeket több felbontásban.

További témák telepítése

Első lépésként töltsünk le egy új témát. A letöltött fájl általában valamilyen tömörített állomány lesz. A letöltést követően tömörítsük ki a fájlt. Kitömörítés után jó esetben egy mappát kapunk, benne további mappákkal, fájlokkal. Ha ez nem így lenne, rendezzük az állományokat egy mappába, a mappa neve a téma neve lesz. A mappát, melyben a témafájlok vannak, másoljuk át a téma könyvtárba: /etc/bootsplash/themes A másoláshoz rendszergazdai jogok szükségesek, mivel rendszermappába próbálunk írni.

Az új téma beállítása

A témafájlokat tehát bemásoltuk a megfelelő helyre, most pedig megadjuk, hogy az /etc/bootsplash/themes mappában található témák közül melyiket szeretnénk használni.

Rendszergazdaként nyissuk meg a következő fájlt: /etc/sysconfig/bootsplash A téma nevénk megfelelően módosítsuk meg a következő sort: THEME=”openSUSE” Az ‘openSUSE’ helyett írjuk az új témánk nevét. (mappanévvel megegyezik)

Téma alkalmazása

Az eddigi munka mitsem ér, ha nem módosítjuk át a szükséges indítófájlt. Terminálban adjuk ki a következő parancsot:

su -c mkinitrd

A végeredmény megtekintéséhez indítsuk újra gépünket.

Ha nem hibáztunk,már az új témát látjuk betöltéskor.

GRUB háttérkép módosítása

Az új bottsplash nagyon jól néz ki, de kissé rontja a hatást, ha a rendszerbetöltőnk háttere még az eredeti. Cseréljük hát ezt is nekünk tetszőre. A művelet során rendszergazdai jogokra lesz szükség, mivel ismét rendszerfájlokban kell túrkálni.

Hozzunk létre a /home mappában egy új mappát, legyen ez a temp mappa, majd ebben hozzunk létre egy további mappát, ennek neve legyen mondjuk ‘foo’.

Lépjünk a következő mappába: /boot/grub Itt találunk egy message nevű tömörített állományt. Ezt másoljuk át a ‘foo’ mappába, majd tömörítsuk ott ki és töröljük az eredeti fájlt:

cpio -idv < message
rm message

A fájlok között találunk egy back.jpg nevű fájlt. Ezt cseréljük saját fájlunkra. Célszerű, azonos méretű képet használni. Ha ezzel megvagyunk, a ‘foo’ mappa tartalmát csomaguljuk be, a csomag neve ‘message’ legyen, mint az eredetileg is volt. Végül lépjünk a temp mappába, majd rendszergazdaként másoljuk át innen a módosított csomagot a rendszerbetöltő mappájába.

cp /path/to/your/picture.jpg back.jpg
ls | cpio -ov > ../message
cd..
su
cp message /boot/message

A régi csomag felülírodik, aki szeretné megtartani az eredetit, még a művelet előtt készíthet róla másolatot egy másik mappába.

A csomagcserét követően már csak újra kell indítani a gépet, hogy az eredmény látható legyen.

Visszalépés a jegyzetekhez