Aktív gitár készítése

A téma címe az is lehetne, hogyan buheráljunk szét egy átlag basszusgitárt, majd alakítsuk át aktívvá. Adott tehát egy régebbi fajta, de még jó állapotban lévő gitár, amit ha simán rádugunk egy erősítőre akkor nagyobb az alapzaj mint maga a gitárjáték hangja. Hosszas kísérletezgetés után sem sikerült a kritikus érték alá csökkenteni az alapzaj szintjét aztán arra az elhatározásra jutottam, hogy be kellene építeni egy előerősítőt a gitártestbe úgy, hogy a meglévő szabályzók továbbra is megmaradjanak, illetve a megszokott használatot a legkevésbé zavarja, valamint bármelyik erősítőbe mindenféle átalakítás és buherálás nélkül hozzákapcsolható lehessen. Így született meg a lentebb bemutatott áramkör.

Felépítés és működés

Az előerősítő tekintetében igazából neten is fent van rengeteg működő megoldás. Én egy egyszerű fetes előerősítőt vettem alapul. A tápellátást egy 9V-os telep biztosítja. Maga az erősítő csupán néhány alkatrész felhasználásával extra olcsón kihozható. Mivel a gitáron van egy hangerő és egy hangszínszabályzó potméter is, ezért úgy kellett megterveznem az áramkört, hogy ezek funkciói is megmaradjanak.

Az előerősítő tekintetében igazából neten is fent van rengeteg működő megoldás. Én egy egyszerű fetes előerősítőt vettem alapul. A tápellátást egy 9V-os telep biztosítja. Maga az erősítő csupán néhány alkatrész felhasználásával extra olcsón kihozható. Mivel a gitáron van egy hangerő és egy hangszínszabályzó potméter is, ezért úgy kellett megterveznem az áramkört, hogy ezek funkciói is megmaradjanak.

Az előerősítő közvetlenül a hangszedőválasztó kapcsolóra lett kötve. Ezzel a kapcsolóval választható ki, hogy az alsó, ill. felső hangszedő jeleit küldje a gitár az erősítőbe, vagy pedig mindkét hangszedő jelét együtt.

Az előerősítő kimenetén megjelenő erősített jel ezután bekerült egy hanerőszabályzó fokozatba. A korábbi hangerő potméter le lett cserélve a megfelelő értékre. Ez a potméter tartalmaz még egy kapcsolót is, így külön nem kellett bekapcsológombot is szerkeszteni a gitárra. Minimum állásból könnyen kikapcsolható az egész a potméterrel. A bekapcsolt állapotot viszont egy zöld led jelzi, mivel a potméter helyzete ránézésre nem megállapítható. A hamgerőszabályzás után a jel egy hangszínfokozatba kerül. Itt passzív alkatrészek segítségével és egyetlen potméter felhazsnálásával beállítható a hangszín. Hangszínszabályzó kapcsolás gyanánt a klasszikus Big Muff áramkört építettem be, mivel ehhez egyetlen potméter elegendő, és zenész körökben is elég ismert és bevált. Ezzel a második potméter is visszakapta a szerepét, amivel gyakorlatilag megmaradt a két potméter funkciója a gitáron. A hangszínszabályzó áramkör után egy tranzisztoros erősítő-illesztő rész következik, ami némiképp visszaerősíti a keletkezett veszteségeket, és illeszti a kimenetet a gitárerősítő bemenetéhez.

Tervben volt még egy transzformátoros leválasztás beszerelése is, bár a tesztelések során igaz, hogy tisztább lett tőle a hangzás, viszont a teljes hnagzáskép megváltozott, illetve némiképp eltűntek a magas komonensek a kimeneti jelből. Trafóméretezéssel nem igazán volt kedvem bíbelődni, így ezt inkább kihagytam a végéről. Leválasztás nélkül egyébként sokkal dinamikusabban szól a gitár mint leválasztással.

 

A tápellátást mint fentebb írtam egy 9v-os elem adja. ennek már nem volt elég hely a gitártestben, így kis átalakítást kellett végezni a faanyagon, hogy minden beférjen. A fedlap alatti mélyedés egyik oldalába bemartam egy akkora lyukat, amibe egy ilyen telep pont befér. Ezzel megoldódott a probléma. Mival az áramkör aránylag keveset fogyaszt, egy tartóselem beszerelésével elképzelhető, hogy akár egy évben elegendő egyszer-kétszer elemet cserélni. A telep töltöttségének állapotát egy, még a panelre épített kis áramkör figyeli. Ha kritikus érték alá esik a tápfeszültség, az előlapon vílágít egy vörös led, ami figyelmeztett az alacsony töltöttségi szintre. Ez csak bekapcsolt állapotban működik.

A kezdeti probléma az áramkör beszerelésével gyakorlatilag megoldódott, bár kis alapzaj még most is van, de azt már lehet, hogy csak hangszedő cserével lehet teljesen megszüntetni. Továbbá kifejezetten gitárerősítőre kapcsolva a gitárt, az előerősítés ellenére nem tapasztalható számottevő hangerőkülönbség más, hagyományos gitárokkal szemben. Gyakorlatilag akkora hangerőt lehet vele produkálni, mint egy normál gitárral, csak esetleg alacsonyabb alapzaj mellett. Bár jó gitáron jó hangszedővel nincs ilyen probléma. ez itt csak egy szükségmegoldás arra a problémára, hogy a hangszedőből eredő zajt valahogyan kiszűrjük. Ennek a kapcsolásnak az itt betöltött szerepe csupán annyi, hogy a hangszedő jelét nagyon legyengítve a zajkomponenseket elnyomva, visszaerősítse a hasznos jelet olyan szintre, amilyen szinten annak normál esetben lenni kellene.

Vissza a kapcsolási rajzokhoz