Tracker akalmazás okozta 100%-os CPU használat probléma megoldása

OpenSUSE alatt – de szerintem sok más linux alatt is – előfordulhat, hogy a merevlemez állományait indexelő alkalmazások figyelik és szkennelik. Ezek a szoftverek adatokat gyűjtenek állományainkról, illetve arról, hogy mit és hol találhatunk meg az adattárolóinkon. A Tracker alkalmazás is egy ilyen program. Minden indításkor elindul, ha alapesetben ez be van számára állítva, vagy egyszerűen már a rendszer telepítésével került fel és konfigurálódik.

Működése onnan érezhető, hogy a bekapcsolást követően, ahogy feláll a rendszer, eltelik 1-2 perc és valami őrült CPU használat kezdődik. A felhasználó ebből annyit érzékel, hogy belassul a gép, a hűtőventilátor felpörög, ha esetleg hőmérséklet által szabályzott a hűtés. Ez az akció 20-30 másodpercig tart, majd felszabadul a CPU és ismét visszatér a megszokott sebesség. Ekkor a háttérben a tracker alkalmazás indexelési folyamata zajlik.

Szemfüles user, ha belép a rendszermonitorhoz és megnézi a futó folyamatokat, láthatja hogy néhány alkalmazás teljes erőbedobással dolgoztatja a processzort. A most tárgyalt jelenséggel kapcsolatban az alábbi folyamatok fognak kitűnni a sorból:

tracker-miner

tracker-store

tracker-extract

A program hivatalos megnevezése: Tracker – Powerful object database, tag/metadata database, search tool and indexer.

Tehát ezt a jószágot arra tenyésztették ki, hogy adatbázist gyártson a gépen lévő fájlokról és egy hozzá készült alkalmazás segítségével ebben az adatbázisban fájlok után kutathassunk, ha épp valamit nem találunk a gépen. Ezen kívül természetesen vannak más keresők és indexelők is, tehát erre nem feltétlen van szükségünk. Ennél a fajta alkalmazásnál egyébként beállítható a maximális CPU használat és az indexelési időtartam is. Ezek variálgatásával lehet a programot optimalizálni úgy, hogy tovább dolgozzon a háttérben, de ne foglalja le a teljes processzort erre. Másik megoldás a szimpla eltávolítás.

Én az eltávolítás mellett döntöttem. Ehhez nem kell mást tenni, mint belépni a YAST vezérlőközpontba és a Szoftverkezelő keresőjébe beírni ezt: tracker. A találat mellett kiszedni a pipát, majd alkalmazni a módosításokat és kész. A pipa törlésével elvileg a programhoz tartozó részek is eltávolításra kerülnek. Ha ez nem így lenne, akkor ezek elől is ki kell venni a pipát.

Visszalépés a jegyzetekhez