Strauss Steiner féle gitártorzító

Ez a projekt egy megrendelésre készült gitártorzító megépítését foglalja magában, a tervektől egészen a dobozolásig. A cél az volt, hogy építsek egy viszonylag olcsó, de jó minőségű gitártorzítót amin a torzítás mértéke szabályozható és erősítése is van. Erre a célra elsőként kész kapcsolást kerestem és rátaláltam egy a Dr. Strauss Steiner által épített torzítóra, mai ezeket a tulajdonságokat mind magában foglalta.

Anyagbeszerzés és költségvetés

Az áramkör több részből tevődik össze. Különösképp nem nyúltam bele egyik részébe sem, csupán a hangszínszabályozó áramkört változtattam meg. Az eredeti rajzon a Big Muff áramkör van beépítve, de az volt a kérés, hogy a magasat és a mélyet külön be lehessen állítani. Behelyettesítettem az erre alkalmas hangszín áramkört, majd összeszedtem a megvásárolandó alkatrészeket egy listára a dobozzal és a kezelőszervekkel együtt és elmentem az elektronikai boltba. Ott aztán összeszedtem ami kell és hazavittem. Az elköltött pénzmennyiségről tájékoztattam a megrendelőt, így már jobban tudott számolni a végösszeggel.

Építés

Miután megvoltak a dolgok nekifogtam az építésnek. Nem történt ebben a folyamatban semmi különös. A szokásos módon jártam el. A rajz adott volt, csak meg kellett valósítani. Elkészítettem a NYÁK panel tervét, majd azt a panelra
vittem és miután kész volt, ki is marattam. A NYÁK egy kicsit úgymond sok lett, mert a doboz belsejében széltől szélig ér a felfogatások miatt. Így, hogy ki legyen használva a hely, előzetesen még betervezésre került a tápegység is. Kicsi teljesítménye miatt elég volt bele egy egyszerű NYÁK trafó is és nem is okozott különösebb gondot a mágneses tere sem.

A kezelőszervek kialakításánál első szempont volt a könnyű kezelhetőség, mert ugye az ember ha egy ilyet használ akkor alapvető, hogy már eleve a kezében van egy gitár is és hát nem feltétlen otthon használatos eszközről van szó, így kisebb-nagyobb fellépéseken is gyorsan és egyszerűen kezelni kell a szerkezetet. Ezért hát amennyire lehetett nagy gombok kerültek a potméterekre és a bekapcsoló, illetve a funkciókapcsoló gombok is ilyen kis karos billenőkapcsolóval lettek megvalósítva, hogy ne kelljen velük sokat piszmogni. A potméterek közti távolság sajnos elég kicsi lett a doboz mérete miatt. Jobb lett volna egy nagyobb doboz, de az már közel dupla áron volt aztán közösen a
kicsi mellett döntöttünk. Természetesen csak az alumínium jöhetett szóba a jó árnyékolás és a strababírás miatt is, mert ezzel a dologgal aztán tényleg előfordulhat hogy egy fellépésnél mondjuk valaki véletlenül rálép a színpadi kábelrengetegben. egy műanyag doboz pedig nem hiszem hogy kibírna egy ilyet. Az aktuális állapotot három, direkt különböző fényű LED jelzi hogy sötétben és távolról is jól látható legyen hogy épp milyen funkcióban működik
a torzító.

Az eredeti dokumentum

Itt az eredeti leírás és kapcsolási rajz: strauss

Első indítás

Az első indításnál volt egy kis probléma, ugyanis gerjedés lépett fel a torzító fokozatban. Később kiderült hogy nem a megfelelő helyen volt hidegítve a tápfeszültség. Azon a ponton ahol a tápfeszültségre kapcsolódik a torzító fokozat, ott egy 47uf-os kondenzátort kellett volna betenni. Ez még utólag megoldható volt szerencsére, igaz így már belülről kicsit furán néz ki a beépített kondenzátor, dehát sajnos ez kimaradt a panelről valamilyen úton módon. Végül is sikerült kijavítani ezt az apró kis hibát és ez a lényeg. Onnantól már gond nélkül működött az áramkör.

A gitárral való tesztelés során meglepően jó minőségű torzítást volt képes létrehozni a rendszer és az erősítése is kiválónak bizonyult. Apró zúgás volt megfigyelhető a jelben, de mint az kiderült a gitár egyik potmétere okozta. A torzítás egyetlen kapcsoló segítségével kikapcsolható, így a rendszer csak erősítőként működik és nem torzít. Kérés volt még, hogy pedálhoz lehessen csatlakoztatni a torzítót. Ezzel bekerült a harmadik funkció, a pedál vezérlés. Tehát egy három állású funkciókapcsolóval egyenként lehetett választani az erősítés, tozítás és a pedál vezérlés között.

A kész torzító

A kész szerkezet elég kicsi és egyszerű lett. Készült néhány fotó is róla és mind a mai napig működik is rendesen.

Egy hangminta a torzításról: test

Vissza a kapcsolási rajzokhoz