LED csoportok kapcsolása késleltetéssel

Adott 3 csoportba rendezett LED halmaz. Ezen 3 csoport bekapcsolását kell úgy megoldani, hogy egymás után, kis késleltetéssel kapcsoljanak be a LED csoportok. A működése valahogy úgy néz ki, hogy beüzemeléskor azonnal világítani kezd az első LED csoport, majd kis idő múlva a második csoport LED is bekapcsol, majd ismételt várakozást követően a harmadik LED csoport is világít. Ekkor várakozás, majd az összes LED kikapcsolása és a folyamat kezdődik előről.

A rajzon lévő áramkör a következő elven működik. Alapja egy CD40106-os C-MOS logikai IC. ebben 6db invertáló kapu van. Mindegyik bemenete el van látva schmitt triggerrel. Bizonyos bemeneti feszültségszinten a kapu kimenete átbillen. A kapuk úgy működnek, hogy a bemeneti feszültségnek megfelelően ellentétes feszültségszint jelenik meg a kimenetükön. Tehát 0V bemeneti szint hatására a kimeneten a tápfeszültség jelenik meg és fordítva. Ennek a kapufajtának a digitális technikában használt neve az inverter, logikai tagadás, vagy jelfordító.

Az áramkört feszültség alá helyezve a sorba kötött kapuk állapota úgy áll be, hogy a T1 trazisztor kinyit, a hozzá kapcsolt LED-ek világítani fognak azonnal, de közben a T7 tranzisztor is kinyit és feszültséget kapcsol az R1 C1 késleltetőre. A C1 kondenzátor az R1 ellenálláson keresztül töltődik. Ha a C1 elérte a kapu billenőfeszültségét, az A kapu bemenete megfelel logikai 1-nek, így a kimenete logikai 0-ba változik, ami kinyitja a T2 tranzisztort, ami kapcsolja a második LED csoportot. Mivel az A kimenete 0 lett, a B bemenete is 0, amiből következik, hogy a B kimenete 1 lesz, azaz tápfeszültség kapcsolódik az R2 ellenállásra. R2 C2 újabb késleltető áramkör, ha C2 feltöltődött R2 ellenálláson keresztül, a C és D kapuk átbillennek, T3 kinyit, 3. csoport LED is világítani fog. D kapu kimenete újabb késleltetőt indít el. Ha C3 feltöltődött, E és F kapuk átbillennek. E kapu kimenetére kapcsolt T1 tranzisztor lezár, a LED-ek kikapcsolnak. Ezzel egyidőben az F kapu kimenetén logikai 1, azaz tápfeszültség jelenik meg, ami a T7 tranzisztort zárja és T4, T5, T6 tranzisztorokat nyitja. T7 megszakítja R1 C1 késleltető kör táplálását, T4, T5, T6 pedig kisütik a késleltető körök feltöltött kondenzátorait egy-egy ellenálláson keresztül, így a kapuk állapotai visszaállnak az eredeti állapotba, a T2 és T3 által kapcsolt LED csoportok is elalszanak, valamint az F kapu kimenete is visszaáll, ami azt eredményezi, hogy T4, T5, T6 lezárnak, T7 kinyit, ezzel tápfeszültség kerül az első késleltetőkörre és kezdődik az egész előről. Visszaállításkor az első LED csoport természetesen bekapcsol.

A kapcsolás 12V-ra lett tervezve és a LED-ek bekapcsolását és csoportba rendezését ennek megfelelően alakítottam ki. Természetesen a LED-ek áramát a megfelelő ellenállásokkal be kell állítani, de ez LED fajtánként változó, így ez az érték nincs meghatározva. A LED-ek táplálását meg lehet oldani áramgenerátoros kiegészítéssel is. Ennek a feladatnak a megoldása a késleltetett kapcsolás volt.

 

Vissza a kapcsolási rajzokhoz