Hogyan készítsünk Eagle programból Gerber fájlokat

A Gerber adatformátumot eredetileg fotóplotterek számára fejlesztette ki a Gerber Scientific Instrument Company. Minden információ (a furatok pozíciója, méretük, vonalvastagság, stb.) az automatizást gyártáshoz numeriukus formába kerül átalakításra a Gerber fájlokban. A Gerber egy szabcányos formátum a CAD szoftverek területén, mely tartalmazza az összes adatot egy nyomtatott áramköri lap gépi legyártásához. A nyomtatott átamköri lap létrehozható az Eagle programban, de eredetileg nem menthető el, Gerber formátumban. Néhány táraság elfogadta a nyomtatott áramköri lapok készítéséhez használható Eagle (*.brd) formátumot, hasonlóképpen mint a Bulgár OLIMEX. Létrehoztak az Eagle programhoz, egy külső modult, ami képessé tette a programot, hogy Gerber fájlokká lehessen alakítani a benne készített áramköri terveket.

És akkor lássuk a folyamatot

Furatok készítése

Nyissunk meg egy brd fájlt. A fenti parancssorba írjuk be a következő parancsot: run drillcfg

Ezzel a program elkészíti a furatok adatait tartalmazó fájlt. Mielőtt a fájl elkészülne, megkérdezi, hogy mm-ben, vagy inch-ben kerüljenek elmentésre a koordináták. Ezt a CNC gép feldolgozó szoftverétől függően kell megadni. Általában a legtöbb CNC gép inch-ben fogadja a koordinátákat, így válasszuk ezt a lehetőséget.

A furatfájl elkészüléséhez még jóvá kell hagynunk a furatok méretét fés fajtáit. A mértékegység kiválasztása után bejön egy ablak, ami a tervez szereplő összes furattípust felsorolja, és a típusok mellett megjeleníti azok átmérőjét is. Ezzel nem kell különösebben foglalkozni, ha leokézzuk, akkor a terven szereplő furatátmérők kerülnek be a drillfájlba. Ezt követően a program legenerálja a drillfájlt a megadott helyre. Az állomány kiterjesztése *.drl lesz.

Ezzel a parancssoros részét befejeztük a dolognak. A többi részét a munkának már a CAM processorban kell elvégeznünk.

A excellon furatfájlok készítése

A szerkesztőablak eszköztárán keressük meg a CAM ikont. Az ikonra kattintva megjelenik a CAM processor párbeszédablaka.

Az Eagle CAM processor-a egy univerzális kimeneti konverter modul, mely sokféle művelet végrehajtására képes. Működése az éppen betöltött feladatnak megfelelően történik. Mivel a megnyitást követően még nincs betöltött feladat, a szükséges feladatfájl nekünk kell kiválasztani, attól függően, mit szeretnénk csinálni. Jelen esetben excellon és gerber fájlokat szeretnénk generálni a meglévő tervünkből tehát, elsőként az excellon, majd a gerbergeneráló modult kell betöltenünk a CAM processorba.

Töltsük be az excellon modult: Kattintsunk a File>Open>Job… menüpontra.

Ezt követően előjön egy ablak, mely tartalmazza az összes betölthető feladatot. Válasszuk ki az excellon.cam fájlt, majd kattintsunk az OK gomra.

Az excellon fájlok szintén szöveg alapú furatok adatait tartalmozó fájlok CNC gépek számára. Az alapszabvány formátuma RS-274C. A zexcellon név egyébként az Excellon Automation Company-hez fűződik, mely 1963-ban alakult az Egyesült államokban és elsősorban automatizált gyártási folyamatokhoz használatos gépek gyártásával foglalkozik. Az 1980-as évek végére a kereskedelmi forgalomban lévő PCB készítő és fúró gépek 90%-át Excellon Automation Company gyártotta.

Kis kitérő után visszatérek a lényeghez. Tehát betöltöttük a megfelelő feladatot a CAM processorba. Ellenőrizzük a megfelelő beállításokat, de általában az alapértelmezett adatok helyesek szoktak lenni. Ha valamit változtatni szeretnénk, azt megtehetjük, ha mindent rendben találtunk, akkor kattintsunk a Process Job gombra.

A program létrehozza az excellon furatfájlokat. Ezek a *.drd és a *.dri kiterjesztésű állományok lesznek.

A gerber fájlok készítése

Most ismét kattintsunk a CAM ikonra, majd töltsük be a megfelelő gerber modult az excellonhoz hasonló módon: A feljövő ablakban válasszuk ezt: File>Open>Job… menüpont.

Válasszuik ki a megfelelő gerber modult. Kétféle gerbert is tud a program generálni, de az általánosan elterjedt az a RS274 típus. Válasszuk az RS274x.cam fájlt, majd OK-re kattintva ezt betöltjük a CAM processorba. A jobb oldali listán kiválaszthatjuk, mely rétegekről készüljenek gerber állományok. A többi beállítás maradhat alapértelmezett. Ha megvagyunk, akkor Process Job.

Ezzel a program elkészíti a következő kimeneti fájlokat: *.cmp, *.sol, *.plc, *.stc, *.sts és *.gpi.

A készített fájlok alapján, a legtöbb NYÁK gyártó már tud paneleket készíteni.

Az eredeti angol leírás: http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_eagle44.htm

További forrás: http://en.wikipedia.org/wiki/Excellon_file