Automatikus exponálás vezérlő

A készülék digitális fényképezőgép időzített exponálását valósítja meg, azaz beállított időközönként elsüti a kamera exponáló gombját. Egyszerűen talán így lehetne jellemezni az áramkört. A sorozatfelvételeket összefűzve aztán rövid filmek készíthetőek a fényképek felhasználásával.  Elősorban lassan lefolyó változások, felhővonulás, virág kinyílása stb. megörökítése, majd viedóvá alakítása valósítható meg ilyen módszerrel. Léteznek egyébként gyári megoldások is, melyeket bárki készen megvásárolhat profibb kamerás boltban, de ez a készülék egy gyári készülék árának töredékéből elkészíthető.

A tervezési szempontok:

  • A szerkezet legyen megbízható.
  • Képes legyen az expozíciós vezérlést ellátni, úgy hogy bármely fényképezőgéphez hozzákapcsolható legyen
  • Teljes galvanikus elválasztás a fényképező és a vezérlőáramkör között
  • Viszonylag kicsi, kompakt méret a hordózhatóság miatt telepes működés
  • Viszonylag hosszú élettartam
  • Kis fogyasztás
  • Könnyen váltogatható előre beállított exponálási időközök
  • Manuális beavatkozás bármikor az időzített folyamat kézi felülbírálása
  • Gyenge teleptöltés jelzése
  • Egyszerű kezelhetőség
  • Elfogadható ár

Ezen szempontok alapján született meg az áramkör, teljesen logikai hálózatokból és kapuáramkörökből felépítve. Kicsi fogyasztású a C-MOS technológiának köszönhetően.

A működés és építés

Az áramkör mozgatórúgója egy 32,768KHz-es oszcillátor. Ez a lehető legolcsóbb kvarcvezérelt oszcillátor megoldás ami már egy 4066-os IC-nek köszönhetően frekvenciaosztást is végez. Ez meghajt egy 4 bites bináris számláló áramkört melynek kimenete egyrész egy dekóder IC-t hajt meg amin keresztül valósul meg a LED-ekből álló egyszerű kijelző. Másrészt pedig egy a számláló által vezérelt frekvenciaosztó áramkört működtet, mely előállítja a számláló egyes értékeihez tartozó frekvencia osztást. A rezgőkvarc frekvenciájának köszönhetően, megfelelő osztással egyszerű és értehtő, kerek másodpercalapú beállításokat tesz lehetővé.

Egyébként ezeket a kvarcokat használják az egy másodperces órajelek előállítására az elterjedt kvarcórákban. A CD4066-os IC-vel használva pedig azonnal kerek 2Hz-re oszthatjuk le az üzemi 32.768KHz-es frekvenciát. Innen pedig már csak egy osztás és kész az 1Hz-es órajel amivel számlálót hajtva bárki könynedén építhet egy egyszerű órát is akár.

Az exponálás időtartama, míg a fényképező exponál, körülbelül 0,5s. Tehát a kimeneti jelnek eddig aktívnak kell lenni. Ez kizárta a fél másodperces időzítési lehetőséget, így a legkisebb választható időköz az 1 másodperces lett. A felfelé választható időközöknél az időzítés gyakorisága minden lépésnél az előző duplája. Tehát a sorrend 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64 és 128 másodperc. 1 másodperc a leggyakoribb képkészítés és 128 másodperc/kép a legnagyobb választható érték.
Az időzítőt elindítva a megfelelő időközöket beállítva problémás lehet ha spontán képet akarunk készíteni. Ezt a problémát egy kézi exponálógomb beépítésével oldottam meg. Ezzel a gombbal aszinkron módon azonnali exponálást érhetünk el, a nyomva tartásával tiltjuk az időzítő működését, így kézbevéve az eszközt az exponálás vezérlését irányíthatjuk anélkül hogy a beállított értéken változtatni kellene. Ez persze csak egyszeri pár alkalomnál célszerű használni.

Az áramkör kimenetén egy mikrorelé található. Ezt vezérli az áramkör és ennek a relének az érintkezői zárják az exponáló áramkörét a fényképezőgépnek.

Az exponálási időtartamot egy külön kialakított D tárolós logika vezérli. Ez határozza meg, hogy meddig legyen meghúzva a relé érintkezője. Természetesen ez a rövid időtartam beállítható az adott fényképezőgéphez is, bár ez már némi elektronikai tapasztalatot igényel így a készüléken belül került elhelyezésre ez a lehetőség. A két vezeték a NYÁK-on csupán kezelhetőségi szempontból szükségeltetett, mivel a LED skála és a nyomógombok a kezelőfelületen ellentétes irányban működtek. Tehát a lefelé gomb megnyomásakor a skála épp az ellentétes irányba lépett egyet. A számláló pont felfelé számolt, ami éppen nem egy nagy valami, csak szokatlan és kissé kényelmetlen lett volna így használni.

Az egész eszköz egy 9V-os telepről táplálkozik, mivel C-MOS áramköröket működtet, így sokáig elegendő az elem, valamint az áramkör tág tűrésű tápfeszültség tekintetében és a teljesen töltött 9V mellett is ugyan úgy működik mint 5V esetén is. De akár 3V tápfeszültség is elegendő lenne a működéshez viszont a kimeneten lévő relé névleges értéke 5V, így ezalatt az érték alatt már bizonytalan hogy meghúz, vagy nem. Így a telepmerültség jelző egyszerű LED-es áramkörnél is közelítőleg 5V lett kalibrálva. A főkapcsoló sima váltóérintkezős tolókapcsoló. Gondoltam rá, hogy tervezek egy likai bekapcslóáramkört, így hasonlóan a többi gomboz, a bekapcsolást is érintőgomb segítségével lehetne megtenni, de a telepes tápellátás miatt ezt inkább kihagytam, mert kikapcsolt állapotban is lenne így némi fogyasztás. Ezért maradtam a hagyományos kapcsolónál.

A kompakt kialakítás miatt az áramkör két egymás felé helyezett egyoldalas panelokon került megépítésre. A két panel távtartok segítségével van roögzítve egymáshoz, melyek egyben áramátadóként is szolgálnak. Sikerült majdnem minden alkatrészt SMD változatban beszerezni, így sikerült ekkora kis dobozba az elemmel együtt elhelyezni a komplett áramkört. A csatlakozó kérésre lett tüskesorral kialakítva.

A megépítést követően az első pár használat során készült is pár videó az összefűzött sorozatképekből.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

A videókért köszönet Mirk Tamásnak.

Vissza a kapcsolási rajzokhoz